Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach
12 edycja Konkursu za nami! Znamy zwycięzców!

10 kwietnia 2019 r. odbył się wielki finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego Czasach organizowanego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Poznaliśmy zwycięzców konkursu, którzy wykazali się największą wiedzą o Kazimierzu Wielkim i jego czasch. W tym roku bezkonkurencyjny był Łukasz Strugliński, II miejsce zajęła Anna Mollin, a III Wiktoria Janicka, która była też najmłodszą uczestniczką Finału.

W tym roku już po raz 12. zorganizowaliśmy konkurs historyczny dla młodzieży ze szkół średnich. Konkurs od lat cieszy się niesłabnąca popularnością, do etapu szkolnego zgłosiło się prawie 700 osób ze szkół z całej Polski. Do etapu międzyszkolnego zostało zakwalifikowanych 100 najlepszych uczniów. W wielkim finale Konkursu spotkało się 18 najlepszych uczennic i uczniów, po 2 zwycięzców z każdego ośrodka (w etapie międzyszkolnym) oraz 10 najlepszych z listy rankingowej (Łódź, Lublin, Włocławek, Dąbrowa Tarnowska, Tuchola, Jarosław, Inowrocław, Świdnica, Czersk,Więcbork, Rumia, Bydgoszcz, Zawadzkie, Toruń).

Uczniowie odpowiadali na pytania komisji, losowali pytania z zakresu kultury, polityki, gospodarki i sztuki. W komisji egzaminacyjnej byli: prof. dr hab. Jacek Maciejewski i dr Radosław Kotecki.

Wyniki:

Laureaci - zwycięzcy:

• I miejsce - Łukasz Strugliński - V Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy
  • II miejsce - Anna Mollin - Liceum Ogólnokształcące im. Wincentego Pola w Czersku
  • III miejsce - Wiktoria Janicka - 4 Liceum Ogólnokształcące im Emilii Sczanieckiej w Łodzi

Laureaci:

• Szymon Centkowski - I Liceum Ogólnokształcące Ziemi Kujawskiej we Włocławku
  • Nataniel Owczarski - Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Więcborku
  • Michał Piłat  - Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Rumi
  • Marcel Świerczok - Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem

Finaliści:

• Tosia Adamczewska - 4 Liceum Ogólnokształcące im Emilii Sczanieckiej w Łodzi
  • Natalia Banaś - 4 Liceum Ogólnokształcące im Emilii Sczanieckiej w Łodzi
  • Julia Bernaszuk - IX Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Lublinie
  • Martyna Cholewa-Bąba - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
  • Martyna Gerbatowska - Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty- Połczyńskiego w Tucholi
  • Andrzej Kasiurak - Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu
  • Karolina Kozina - II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu
  • Kacper Kucab - I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Świdnicy
  • Mateusz Marek - II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu
  • Adam Stasiak - I Liceum Ogólnokształcące Ziemi Kujawskiej we Włocławku
  • Mikołaj Włódecki - I Liceum Ogólnokształcące im. Mkołaja Kopernika w Toruniu

Wszyscy finaliści i laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i finansowe, JM Rektor ufundował nagrody pieniężne: 1. miejsce 1500 zł; 2. miejsce 900 zł oraz 3. miejsce - 600 zł. Nagrodę finansową dla zwycięzcy ufundował także Senator RP Andrzej Kobiak. Nagrodę dla najmłodszej finalistki ufundował Eugeniusz Gołembiewski, Prezes Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego i burmistrz Kowala otrzymała Wiktoria Janicka.

Laureaci otrzymali indeksy na wybrane kierunki społeczne i humanistyczne z oferty Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Również nauczyciele zwycięskich uczniów za trud włożony w przygotowanie uczniów otrzymali drobne upominki.

Podczas zakończenia wydarzenia i wręczenia nagród prof. dr hab. Tomasz Nowakowski wygłosił wykład: Król Kazimierz III Wielki w historiografii polskiej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, ich nauczycielom i opiekunom za udział i przygotowanie uczniów.
Zapraszamy do udziału w 13. edycji!

fot. A. Obiała