V edycja, rok szkolny 2011/2012

 • 11 czerwca 2012
IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim
IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim

W roku szkolnym 2011/2012 odbyła się V edycja organizowanego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Ogólnopolskiego Konkursu o naszym patronie. Wystartowało ponad 1000 uczniów z przeszło 100 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.  Najwięcej osób zgłosiło się z województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, śląskiego. Konkurs rozgrywany był w 3 etapach (szkolny, międzyszkolny, finał).

11 stycznia 2012 odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego czasach, którego organizatorem jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Etap drugi przeprowadzony 7 marca 2012 roku, to rywalizacja najlepszych uczniów wyłonionych w etapie szkolnym. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu drugiego, pisali testy w Bydgoszczy, Lublinie, Łęczycy, Włocławku lub Wrocławiu. W etapie międzyszkolnym rywalizowało ze sobą i o wejście do finału ponad 300 uczniów.

Do finału trafiło 18 najlepszych. Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, a rywalizacja zacięta. Zwycięzcą Konkursu został maturzysta z I LO w Bydgoszczy, po raz pierwszy w historii Konkursu wygrała osoba z Bydgoszczy – miasta-gospodarza Konkursu. Marek Szczygielski, maturzysta z I LO w Bydgoszczy zajął I miejsce. Marek jest pasjonatem historii, ale w liceum wybrał klasę o profilu chemicznym, zdradził nam, że na studia wybiera się na prawo lub administrację.

Kolejne miejsca zajęli Paula Mroczkowska z I LO w Brodnicy,  która otrzymała również nagrodę dla najlepszego pierwszoklasisty oraz Monika Jóźwiak z VIII LO w Toruniu.

Następne miejsca zajęli:

 • Jerzy Tamborek - V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej
 • Katarzyna Kopacka - Zespół Szkół nr 1 w Rypinie
 • Robert Węsierski -Liceum Ogólnokształcące w Czersku
 • Małgorzata Adamska - II LO w Poznaniu

Wszystkie te osoby otrzymały przepustkę na studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czyli indeks na wybrany przez siebie kierunek (spośród podanych: administracja, filologia polska, historia, kulturoznawstwo, ochrona dóbr kultury, politologia, stosunki międzynarodowe). Umożliwia on rozpoczęcie nauki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego bez egzaminów wstępnych oraz udziału w konkursie świadectw.

Pozostali uczestnicy:

 • Patrycja Grembka - II Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu
 • Przemysław Błażyca - Zespół Szkół w Żorach
 • Pamela Kępa - 15 punktów - III LO w Lublinie
 • Magdalena Majchrzak – IV Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
 • Justyna Futerska - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy
 • Mateusz Masternak - V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej
 • Aleksandra Bojar - Zespół Szkół w Pasłęku
 • Aleksander Majewski - II LO w Poznaniu
 • Agnieszka Jaromij - Prywatne Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie
 • Jacek Grzesiak - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie
 • Magdalena Więckowska - III LO im. S. Batorego w Chorzowie

Specjalną nagrodę dla najlepszej szkoły ufundował JM Rektor prof. dr hab. inż. Józef Kubik, otrzymał ją Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.

Ta edycja była wyjątkowa, finaliści doskonale przygotowani, każdy z nich został nagrodzony! Było o co walczyć, stawką były nagrody rzeczowe i pieniężne oraz indeksy na UKW.

Uroczystą galę uświetnił gość ze Stanów Zjednoczonych prof. Paul Wendell Knoll, który wygłosił wykład: Król Kazimierz III Wielki – 40 lat później. Zaprezentowali się także wojowie średniowieczni, którzy opowiadali o uzbrojeniu oraz stylu życia.

Patronat nad Konkursem objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Bydgoszczy.

Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom i fundatorom nagród, w szczególności Urzędowi Marszałkowskiemu w Toruniu, Urzędowi Wojewódzkiemu, Urzędowi Miasta Bydgoszczy, Wydawnictwu PWN, portalowi mazurowo.

Dziękujemy wszystkim partnerom Konkursu za pomoc w jego przygotowaniu, uczestnikom dziękujemy, finalistom i zwycięzcom gratulujemy!

Więcej zdjęć w galerii.

 

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Ogólnopolski Konkurs wiedzy o Kazimierzu Wielkim i jego czasach
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 12, 85-671 Bydgoszcz
e-mail: konkurs@ukw.edu.pl